هدلایت چیست؟ عملکرد و مزایای آن چگونه میباشد

هدلایت

هدلایت چیست؟ عملکرد و مزایای آن چگونه میباشد

هدلایت چیست؟ عملکرد و مزایای آن چگونه میباشد

هدلایت  چراغهای نصب شده در جلوی وسیله نقلیه شما هستند. هدف اصلی آن نمایش دادن جاده حتی در هنگام تاریک بودن با ریختن یک پرتو نور به سمت جلو است. حتی به رانندگان دیگر نیز کمک می کند تا ترافیک حاضر را مشاهده کنند. دو حالت چراغهای جلو وجود دارد که یک راننده می تواند به آن سوئیچ شود و اینها نور کم و نور بالا هستند. این دو حالت در اکثر وسایل نقلیه یک ویژگی استاندارد است.

هدلایت ها دارای پرتو بسیار روشن هستند و برای روشنایی دوربرد استفاده می شود. از آنجایی که از نور های معمولی روشن تر است ، ممکن است برای چشم انسان استرس زا باشد. به رانندگان توصیه می شود که حداقل 150 متر از وسیله نقلیه در راه دور ، به نور پایین سوئیچ کنند.

بعد از زنون، نسل جدید سیستم روشنایی خودرو هدلایت  است که دارای نوری به مراتب بیشتر از هالوژن ها می باشد که این موضوع باعث پر نور شدن چراغ ها و بالطبع آن دید بهتر راننده در شب می شود.

از آنجایی که این لامپ ها به دلیل ساختار متفاوت و استفاده از LED ها در آن به نسبت هالوژن ها و زنون ها گرمای بسیار کمی دارند، مناسب جهت استفاده در چراغ های اسپرت می باشد.

در انتهای هر هدلایت متناسب با نوع پایه، سوکت اتصال فابریک آن وجود دارد که به راحتی می‌توان بدون نیاز به سیم کشی هدلایت را جایگزین لامپ خودرو نمود. از آنجایی که هدلایت ها جایگزین لامپ خودرو شما می‌باشد لذا نصب آن‌ها در کاسه چراغ خودرو هیچ گونه مزاحمت و ایرادی را ایجاد نمی نماید و به راحتی می‌توان تغییر ارتفاع و تنظیم نور خودرو را انجام نمود.

انواع  هدلایت و کدام یک مناسب ترین برای اتومبیل من است؟

سه نوع هدلایت رایج هالوژن ، LED و HID است. در انتخاب چراغهای جدید ، دارندگان خودرو باید عواملی مانند روشنایی و دمای رنگ را در نظر بگیرند. این عوامل می توانند تا حد زیادی بر میزان عملکرد چراغهای جلو تأثیر بگذارند.

هدلایت هالوژنی
هدلایت هالوژنی

این نوع به دلیل کم هزینه بودن در بین سه مورد محبوب ترین است. لامپ های هالوژن در مقایسه با انواع دیگر مانند LED و زنون ارزان تر هستند. چراغهای جلو هالوژن برای تولید نور از گاز هالوژن مخلوط شده با رشته های تنگستن-هالوژن استفاده می کنند.

تذکر:

اگرچه از هدلایت هالوژن بسیار استفاده می شود ، اما اشکالاتی دارد. در مقایسه با LED و Xenon ، چراغ های هالوژن از طول عمر کمتری برخوردار هستند.

هدلایت LED

هدلایت نوع LED در بین مدل های جدید اتومبیل محبوب هستند. LED گران تر از هدلایت نوع هالوژن است اما از لحاظ انرژی بسیار کارآمد است. چراغهای جلو با کیفیت بالا می تواند سالها بدون تعویض آن دوام آورد. یکی دیگر از مزایای چراغهای جلو چراغهای LED این است که به راحتی جابجایی و به روزرسانی آن آسان است. از آنجا که از فناوری جدیدتری استفاده می کند ، چراغهای جلو فقط 40 دقیقه طول می کشد تا تعویض شود.

هدلایت LED
هدلایت LED

آنچه باعث خنک شدن Xenon یا چگالی بالا (HID) می شود این است که از یک رشته فلزی برای تولید نور استفاده نمی کند. چراغهای HID با گاز زنون پر شده اند و باعث تولید سایه نور سفید یا مایل به آبی می شوند.

هدلایت زنون
هدلایت زنون

نحوه نصب هدلایت چگونه است؟

در ویدیو زیر میتوانید نحوه نصب هدلایت را مشاهده کنید:

علیرضا محمدی

همه پست های نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی هستند.